Οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις των φακέλων σας άλλαξαν, για να υπάρχει καλύτερη προστασία των προσωπικών δεδομένων

Αλλάζουν τα προεπιλεγμένα δικαιώματα πρόσβασης για τους φακέλους RapidShare. Οι φάκελοι χωρίς συγκεκριμένα δικαιώματα πρόσβασης που θα πρέπει να δώσετε εσείς, θα θεωρούνται πλέον "ιδιωτικοί" φάκελοι. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα κι αν κάποιος γνωρίζει τη σύνδεση download ενός αρχείου, δεν θα είναι δυνατό να γίνει download του αρχείου, εφόσον δεν αλλάξετε τη ρύθμιση.
Από τη Διαχείριση αρχείων σας μπορείτε πάντα να ελέγχετε τη ρύθμιση των δικαιωμάτων πρόσβασης για όλους τους φακέλους.

Παλιότερα τα αρχεία σας ήταν ήδη καλά προστατευμένα από ανεπιθύμητη πρόσβαση, επειδή μόνο εσείς γνωρίζατε την ακριβή σύνδεση download. Ωστόσο, πιστεύουμε πως οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις για μια online υπηρεσία θα πρέπει να παρέχουν μέγιστη προστασία των προσωπικών δεδομένων και κατόπιν, να επιτρέπουν στους πελάτες να αποφασίζουν αν θέλουν τα δεδομένα τους να είναι διαθέσιμα σε άλλους, και όχι το αντίστροφο.

Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε τις συνδέσεις download αρχείων με τον κλασικό τρόπο (δηλ. στέλνοντας τη σύνδεση σε κάποιον άλλον, ο οποίος μετά θα κάνει download το αρχείο), τότε πρέπει να ενεργοποιήσετε ρητά το δικαίωμα "download". Στη συνέχεια η συμπεριφορά παραμένει ίδια με πριν.
Παραθέτω λοιπόν μερικές οδηγίες για αυτούς που δεν γνωρίζουν πώς να κάνουν της απαραίτητες αλλαγές…

Βήμα 1: Ανοίγω το RapidShare, και βρίσκω τους φακέλους που θέλω να κάνω "κοινόχρηστους"
Βήμα 2: Στο κάθε φάκελο που θέλω να γίνει "κοινόχρηστος" κάνω δεξί κλίκ πάνω του, και επιλέγω το Privileges
Βήμα 3: Στον πίνακα που ανοίγει (Δικαιώματα) στην Ελεύθερη Πρόσβαση, τσεκάρω το μεσαίο κουτάκι, πατάω αποθήκευση, και είμαι έτοιμος!

Πλεον, στ΄αρχεία που έδωσα Ελεύθερη Πρόσβαση, μπορούν να κατέβουν απο οποιονδήποτε χρήστη....

Greek-Best Team